CHARAKTERYSTYKA SHOPPER MARKETINGU

Shopper marketing to forma marketingu, która jest ściśle związana z przestrzenią punktów handlowych i sklepów internetowych. Obejmuje różnego rodzaju działania, które bazują na zachowaniach konsumenckich i oczekiwaniach shopperów.

Celem shopper marketingu jest zachęcenie shopperów – klientów, którzy aktualnie przebywają w sklepie – do zakupu określonych produktów. Jak to wygląda w praktyce?

marketing w sklepie stacjonarnym

JAK ZMOTYWOWAĆ KLIENTÓW DO ZAKUPÓW?

Wszelkie działania ukierunkowane na zwiększenie sprzedaży muszą bazować na odpowiednio przygotowanej strategii. Jeśli chcesz, aby klienci, którzy odwiedzają Twój sklep, dokonywali oczekiwanych zakupów, to analiza zachowań shopperów i identyfikacja ich potrzeb są koniecznym punktem wyjścia. Dlatego warto przeprowadzić profesjonalny insight konsumencki.

Marketing skierowany do klientów sklepów stacjonarnych obejmuje kreację i produkcję materiałów reklamowych, które będą dopasowane do konkretnej grupy docelowej. Wobblery informujące o obniżkach cen lub gratisach, hangery nawigujące klientów do poszczególnych działów – to tylko dwie spośród wielu możliwości. Doskonałą formą shopper marketingu są również atrakcyjne promocje z hostessami (np. akcje samplingowe). Przede wszystkim jednak należy pamiętać o tym, że działania marketingowe muszą być globalne. Cała przestrzeń sprzedażowa powinna zapewniać jak najlepsze wrażenia zakupowe.

W przypadku sklepów stacjonarnych liczy się doświadczenie konsumenta, a w kontekście sklepów internetowych dbałość o User Experience (UX). Rozwiązania graficzne i tekstowe powinny tworzyć intuicyjną i atrakcyjną przestrzeń zakupową. Dobrym pomysłem jest stworzenie błyskawicznej i nowoczesnej formy komunikacji z klientami, np. chatbotów. Dzięki temu klienci będą mogli błyskawicznie uzyskać informacje dotyczące zamówień lub produktów.

SHOPPER MARKETING – KORZYŚCI

Na korzyści, jakie przynosi marketing w przestrzeni sprzedażowej, wskazują liczne wyniki badań. Wystarczy spojrzeć na poniższe dane:

  • akcje, które pozwalają na przetestowanie produktu, zachęcają do zakupów aż 80% konsumentów,
  • wzrost dochodów o 33% to efekt przemyślanej strategii komunikacji marki,
  • w wielu przypadkach konwersja wzrasta aż o 400% dzięki profesjonalnej strategii UX.

Chcesz zorganizować w swoim sklepie skuteczną promocję z hostessami, potrzebujesz atrakcyjnych materiałów POS lub Twój sklep internetowy wymaga profesjonalnej strategii UX? Chętnie przygotujemy dla Ciebie i wdrożymy kompleksową koncepcję shopper marketingu. Umów się z nami na bezpłatną konsultację!

event marketing czy warto